Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Samo przekazanie kluczy do nowego mieszkania zawsze jest czynnością niezwykle emocjonującą, jednak przed podpisaniem aktu przeniesienia własności nieruchomości należy dokonać odbioru technicznego lokalu. To ostatni krok w długiej drodze oczekiwania na własne „M”. Sprawdźmy, dlaczego tak ważny jest odbiór mieszkania i na co zwrócić uwagę podczas tej czynności.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Kupując mieszkanie od dewelopera, przyszły właściciel na pewno zapoznał się już wcześniej z projektem, oraz umową deweloperską, w której opisany został standard wykonania mieszkania zgodny z normami budowlanymi, oraz termin odbioru technicznego. Niestety nie zawsze to, co jest ujęte na piśmie, idzie w parze z rzeczywistym stanem lokalu. Nabywca podczas odbioru mieszkania w przypływie emocji chce jak najszybciej mieć za sobą wszystkie formalności i nie skupia się wystarczająco na ocenie faktycznego stanu mieszkania. To duży błąd, ponieważ niewidoczne na pierwszy rzut oka niedociągnięcia mogą wiązać się ze sporymi nakładami finansowymi związanymi z ich usunięciem we własnym zakresie.

Odbiór lokalu z rąk dewelopera nie musi pokrywać się z momentem fizycznego przekazania kluczy, może odbyć się wcześniej, jednak należy pamiętać o spisaniu protokołu, w którym zostaną ujęte wszystkie usterki wymagające naprawy. Na odbiór mieszkania nabywca może zaprosić osobę znajomą lub obcą posiadającą wiedzę, która pozwoli na rzetelną ocenę stanu technicznego nieruchomości. Częstą praktyką jest uczestnictwo przedstawicieli firmy, która będzie dla nas wykańczała mieszkanie. Osoby takie, mają duże doświadczenie praktyczne i zwracają uwagę na istotne usterki, które mogą utrudniać proces aranżacji.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego?

Do sporządzenia protokołu odbioru mieszkania dobrze jest mieć „pod ręką” umowę deweloperską wraz z standardem technicznym oraz projekt mieszkania. Dzięki wglądowi do tych dokumentów kupujący może oszacować zgodność wykonania wszystkich elementów z założeniami zawartymi w dokumentach. Różnice, odstępstwa i niedociągnięcia powinny zostać naniesione do protokołu odbioru. Na odbiór techniczny lokalu najlepiej umówić się w ciągu dnia, kiedy światło słoneczne najlepiej oświetla pomieszczenia.

Oszacowanie zgodności

Kluczowa jest zgodność rozkładu pomieszczeń z projektem, oraz standard wykończenia zawarty w umowie. Ilość i układ pokoi, okien i drzwi powinny być odzwierciedleniem wersji wynikających z dokumentacji projektowej. Warto zwrócić uwagę na okładziny ścienne i podłogowe. Jeśli w projekcie i umowie uwzględnione było położenie płytek na podłogach, a okazuje się, że  jest tylko wylewka, jest to ewidentnie błąd dewelopera. Równie ważny jest rodzaj tynków i okładzin ściennych.

Dokładne pomiary

Odbiór techniczny najlepiej rozpocząć od dokładnego pomiaru wszystkich pomieszczeń, zgodnie z określonymi w umowie normami. Wymiary poszczególnych pokoi zawarte są w projekcie mieszkania. Należy pamiętać również o zmierzeniu wysokości, na których znajdują się okna, oraz porównania wymiarów otworów drzwiowych i okiennych z projektem. Za pomocą poziomicy sprawdzamy równość ścian i podłóg, a przykładając kątownik do rogów, potwierdzamy brak uchybień w zakresie kątów prostych styków ścian, sufitu oraz podłóg.

Równe i gładkie powierzchnie

Powierzchnie ścian, sufitu i podłóg powinny być równe, gładkie i pozbawione pęknięć, oraz wybrzuszeń. Tutaj sprzymierzeńcem będzie światło słoneczne, które bardziej, niż oświetlenie sztuczne, pozwala dostrzec wszelkie nierówności. Jeśli zauważalne są jakiekolwiek poprawki, nie bójmy się zapytać dewelopera, z czego wynikały. Może bowiem okazać się, że odparzony tynk, zamiast skuć i wykonać od nowa, naprawiono tylko miejscowo.

Drzwi i okna

Pomiar zgodności wielkości drzwi i okien jest ważny, jednak najważniejsze są detale. Dobrze jest otworzyć okna i drzwi i sprawdzić, czy zostały zamontowane wszystkie uszczelki, a skrzydła otwierają i zamykają się bez oporu. Dokładnym oględzinom powinny zostać poddane również szyby — jakiekolwiek rysy, otarcia i pęknięcia bezwzględnie zostają zgłoszone do protokołu odbioru technicznego. Następnie następuje sprawdzenie materiałów, z jakich zostały wykonane parapety — jeśli miały być kamienne, a są wykonane z PCV, jest to traktowane jako niezgodność. Pamiętajmy o sprawdzeniu spadku parapetów, aby woda deszczowa nie wlewała się do mieszkania.

Instalacje w mieszkaniu

Na koniec sprawdzone zostają wszystkie instalacje widniejące w projekcie. Kontrola instalacji elektrycznej polega na policzeniu gniazdek i włączników, a także sprawdzeniu, czy działają prawidłowo. Można do tego celu wykorzystać próbnik napięcia. Policzmy ilość punktów kanalizacyjnych i wodnych, oraz wentylacyjnych. Jeśli zamontowane są baterie, warto sprawdzić, czy z kranu leci ciepła woda. Równie ważna jest prawidłowość umieszczenia grzejników, oraz właściwe działanie termostatów.